Baseny bezpieczne i wolne od transmisji wirusa COVID-19

Naukowcy z londyńskiego Imperial College London po zbadaniu wpływu różnego stężenia chloru w wodzie basenowej i jej wpływu na wirusa COVID-19 twierdzą, że nie można zarazić się wirusem, jeżeli woda ta jest odpowiednio zabezpieczona. Jak pisze portal dailymail.co.uk odpowiednio chlorowana woda jest w stanie zniszczyć wirusa w zaledwie 30 sekund.

Badania na uniwersytecie były prowadzone wraz ze Swim England, który należy do centralnych organów brytyjskich, odpowiadających za pływanie. W eksperymencie uczestniczyli także firma Water Babies, która zajmuje się nauką pływania dzieci oraz fundacja, której celem działalności jest bezpieczeństwo na wodach – Royal Life Saving Society UK. Główną motywacją do przeprowadzenia badań było ponowne otwarcie basenów w Wielkiej Brytanii 12 kwietnia.

Kierownictwo nad badaniami sprawowała profesor Wendy Barclay, która jest wirusologiem oraz ekspertem w zakresie wirusów układu oddechowego. Współpracowała ona z doktorem Jonathanem Brownem i technikiem badawczym z Imperial College w Londynie – Mayą Moshe.

Badania wykazały, że 1,5 mg chloru/ 1 litr wody, której pH wahało się pomiędzy 7-7,2, spowodowało zmniejszenie zakaźności wirusa 1000-krotnie w ciągu zaledwie 30 sekund. Dodatkowe testy potwierdziły, że przy niższym pH wody, wzrasta skuteczność chloru. 

Jak powiedziała profesor Barclay, eksperymenty były przeprowadzone w uniwersyteckich laboratoriach. W wyniku zmieszania wody basenowej, dostarczonej przez firmę Water Babies oraz wirusa COVID-19, mogli udowodnić, iż wirus nie przeżywa w odpowiednio chlorowanej wodzie , a w praktyce przestaje być w niej zaraźliwy. To w połączeniu z bardzo wysokim współczynnikiem rozcieńczenia wirusa, który przedostaje się do wody basenowej od osoby zakażonej, sugeruje iż szansa na zakażenie się wirusem w basenie jest praktycznie znikoma.

Jane Nickerson ze Swim England dodała iż odkrycia ekspertów z Imperial College London sugerują, że ryzyko transmisji w basenie jest bardzo niskie. Badania dowodzą iż przy podjęciu odpowiednich środków, baseny stanowią miejsce bezpieczne, wolne od transmisji wirusa COVID-19.

AQUA CENTRUM CHEŁMIEC
Źródło:
https://www.swimming.org/swimengland/swimming-pool-water-inactivates-covid19-virus/

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message