Od dnia wprowadzenia stanu zagrożenia epidemicznego a następnie stanu epidemicznego na terenie całego kraju wszystkie pływalnie zostały zamknięte do odwołania. Pracownicy obsługi basenów, instruktorzy pływania, ratownicy wodni ciągle nie wiedzą kiedy będą mogli wrócić do pracy. Problematycznymi obszarami na basenach i pływalniach są przebieralnie, kolejki do kasy, toalety. Jeżeli baseny zostaną otwarte zostaną wprowadzone ograniczenia w liczbie użytkowników, czy seniorzy będą mieli swój czas na aktywność w wodzie? Plany powrotu do normalności i otwierania infrastruktury między innymi basenów wymaga przede wszystkim czasu i fachowej konsultacji w tym zakresie. Niemcy wkrótce otwierają baseny z restrykcjami zmniejszającymi ryzyko infekcji. Czy Polska zdecyduje się na podobny krok.
Od kiedy będzie można korzystać z pływalni?
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na dzień dzisiejszy nie możliwości otwarcia pływalni. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców zaapelował w liście do Ministra Zdrowia o podanie konkretnych terminów kolejnych etapów wychodzenia z blokady oraz całkowite odmrożenie gospodarki. Ponowne otwarcie basenów ma nastąpić w czwartym etapie odmrażania sportu:
– w pierwszym etapie, który obowiązuje od 20 kwietnia, otwarto lasy i parki miejskie dla celów rekreacyjnych.
– w drugim etapie – od 4 maja – otwarto m.in. infrastrukturę sportową na świeżym powietrzu.
– 18 maja rusza trzeci etap luzowania obostrzeń zezwalający na otwarcie sal i hal oraz treningi z udziałem większej liczby osób na zewnątrz.
Terminy realizacji kolejnych etapów nie zostały podane, uzależnione są od sytuacji epidemicznej w kraju.
Czy koronawirusem można zarazić się na basenie ?
Obecnie nie ma żadnych przesłanek, że koronawirusem można zarazić się poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani, wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji. Koronawirus SARS-CoV-2 należy do wirusów litofilnych. Oznacza to, że jest podatny na działanie środków czystości. Do rozpuszczenia zewnętrznej warstwy koronawirusa wystarczy ciepła woda z dodatkiem mydła. Uszkodzona w ten sposób cząstka koronawirusa nie ma zdolności do wnikania w ludzkie komórki i zarażania ich. Następuje fizyczna dezaktywacja koronawirusa. Podobne właściwości ma chlor, ozon, czy inne środki dezynfekujące. Koronawirus znajdujący się na zewnątrz, na powierzchni wody, w powietrzu, czy na powierzchniach zlokalizowanych wokół basenu, jest przez te środki zabijany. Warunkiem jest, aby pływalnia i woda w basenach były stosownie odkażane.