„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”

„Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą” to ogólnopolska akcja mająca na celu uświadamianie wszystkim, jak ważne jest przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa również podczas rekreacji nad wodą. Związany z akcją konkurs plastyczno-filmowy z nagrodami pn. „Artystyczny przeWODNIK” to krok w stronę uchronienia społeczeństwa przed utratą zdrowia i życia w trakcie zabawy. Jego formuła jest niezwykle prosta i z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością – jedyne co trzeba to nagrać 60-sekundowy spot.

Wakacje to czas odpoczynku i rekreacji najczęściej spędzany nad akwenami wodnymi (rzeką, jeziorem, morzem). W związku z tym, iż wielu ludzi bagatelizuje zasady bezpieczeństwa wakacje to też niestety czas, gdy dochodzi do największej liczby utonięć.

Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji, dla którego nie ma nic cenniejszego niż ludzkie życie i zdrowie już po raz czwarty, we wsparciu Fundacji PZU, organizuje ogólnopolską akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Jego celem jest promowanie w miejscach letniego odpoczynku (kolonie, obozy, festyny) odpowiedzialnych postaw osób przebywających nad wodą (także wędkarzy!) oraz poszerzenie wiedzy na temat odpowiedzialności związanej z naruszeniem obowiązujących przepisów.

Z racji, że prewencji nigdy dość, należy jak najczęściej i w każdy możliwy sposób propagować właściwe zachowania nad wodą, w tym zasady bezpiecznej kąpieli, żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych – to pozwoli znacznie ograniczyć wypadki utonięć oraz tonięć w każdej z grup wiekowych. W związku z tym stworzone zostały kieszonkowe informatory, sugerujące jak spędzić czas wakacji nad akwenami by nie doszło do wypadku; mowa w nim o wybieraniu miejsc strzeżonych przeznaczonych do pływania, nieprzecenianiu swoich zdolności pływackich, rozsądnym korzystaniu sprzętów służących do pływania i wielu innych aspektach, które mogą uchronić przed tragedią.

Zarówno akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”, jak i konkurs plastyczno-filmowy pn. „Artystyczny przeWODNIK” trwać będą do 30 września 2020. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wysłanie przed upływem powyższego terminu krótkiego (maksymalnie 60-sekundowego) filmiku lub wykonanej techniką dowolną pracy plastycznej, promujących bezpieczne zachowania w trakcie wakacji nad morzem, jeziorem itp. oraz aktywne spędzanie wakacyjnego czasu. Jest to inicjatywa dedykowana grupom (do 3 osób) oraz indywidualnym uczestnikom w wieku od 3 do 18 lat. W przypadku osób niepełnoletnich karta zgłoszenia podpisana być musi przez pełnoletniego opiekuna.

Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem:
Komenda Główna Policji – Biuro Prewencji,
ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa
z dopiskiem „Artystyczny przeWODNIK”

Każde uratowane dzięki akcji i konkursowi życie lub to niebywały sukces – nie ma więc wątpliwości co do sensu takich działań, dlatego zachęcamy do włączania się w tę inicjatywę. Nagrody w konkursie to i tak niewiele w porównaniu do ocalenia komuś najcenniejszego z darów – życia.

Artystyczny przeWODNIK
źródło: Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message