Utonięcia w Polsce.

Wakacje 2018 roku.


Upalne wakacje sprzyjały między innymi do wypoczynku nad wodą. Niestety, statystyki utonięć w tym okresie są przerażające. Od 23 czerwca do 2 września w 2018 roku w naszym kraju utopiło się aż 214 osób – statystycznie 3 osoby dziennie traciły życie. Są to informacje zweryfikowane i potwierdzone przez policje.

Liczba utonięć w latach 2012-2015 w UE

Ginęli pod wodą przeważnie mężczyźni, najczęściej nad jeziorami. Pod względem utonięć według Najwyższej Izby Kontroli niestety jesteśmy ciągle liderem, ze wskaźnikiem utonięć dwukrotnie większym niż w całej Unii Europejskiej.

Płeć utonięć w 2018

Woda pochłonęła głównie mężczyzn, którzy stanowią aż 89 procent wszystkich ofiar utonięć.

Wiek ofiar utonięć 2018

Najwięcej w wodzie zginęło osób w wieku od 19 do 49 lat i seniorów powyżej 60. Najmniej ofiar było wśród dzieci i młodzieży.

Miejsca utonięć w 2018r

Najbezpieczniejszy był wypoczynek nad morzem co może wiele osób zastanawiać, gdzie zginęło 8% wszystkich ofiar. Najczęściej ludzie ginęli w jeziorach – aż 31% oraz w stawach – 24% i rzekach 23%.

Na podstawie danych ze wszystkich lat można stwierdzić, że ciągle podłożem do tych tragicznych wydarzeń pozostaje alkohol, kąpiel w miejscu niestrzeżonym jak również nieostrożność w trakcje przebywania nad wodą.

Kampanie społeczne, która mają na celu edukować i uczulać na zagrożenia związane z wypoczynkiem na wodą przynoszą w kraju niepełne rezultaty. Szczególnie, że opisywany rok 2018, pod względem utonięć, jest najtragiczniejszy od paru lat. Trzeba jednak dostrzec niską liczbę ofiar wśród najmłodszych, do których zaadresowanych jest najwięcej akcji społecznych związanych z bezpieczeństwem na wodą, co może świadczyć o ich efektywności.

Zadbaj o swoje dziecko i przygotuj je do wakacji zapisując je do szkoły pływania. Dziecko nauczy się odpowiednio reagować w wodzie,  będzie znało zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą. Będzie pływało czterema stylami: grzbietowym, kraulem, klasycznym i motylkowym.  

źródło: Rządowe Centrum Bezpieczeństwa

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message