Zadania szczegółowe:
Umiejętności: uczeń potrafi wykonać leżenie i poślizg na grzbiecie, oraz prawidłowy start w stylu grzbietowym.
Sprawności: uczeń kształtuje siłę, koordynację oraz gibkość.
Wiadomości: uczeń zna prawidłowe ułożenie ciała w wodzie, oraz zna podstawowe zasady bezpieczeństwa na terenie pływalni.
Postawy: uczeń jest świadomy potrzeby samokontroli i samooceny własnych umiejętności. Przestrzega zasady bezpieczeństwa i higieny.
Część organizacyjna
Zbiórka, powitanie, sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
Rozgrzewka
Część główna
Zabawy ożywiające:
„Rekin drapieżca”- Jeden z uczniów „rekin” ustawia się na środku basenu, a pozostali w odległości 2 metrów od niego. Uczniowie przepływają na drugi koniec basenu tak by nie zostać schwytanym przez rekina. Złapani stają się rekinami i powiększają grono drapieżników.
„Wyścig delfinów” – uczniowie dzielą się na dwie drużyny. Ustawiają się one rzędami tak. Jedna osoba w odległości dwóch metrów od rzędów trzyma hula hop, natomiast zaraz za nim rzuca krążek do wody. Na sygnał nauczyciela pierwsze osoby muszą złapać krążek przepływając przez hula hop i biegnąc podać go do następnej osoby z zespołu. Następna osoba wykonuje zadanie tak samo z tym, że pozostawia za hula hop krążek.
„Sumy i karpie”: Uczniowie podzieleni na drużynę „sumów” i „karpi”. Stają one tyłem do siebie w odległości 2 kroków. Prowadzący na zmianę wywołuje: „sumy” lub „karpie”! Drużyna, której nazwa została wymieniona stara się szybko uciec do wyznaczonej mety, zaś drużyna druga odwraca się i goni uciekających.
Ćwiczenie poślizgu na grzbiecie:
Uczestnicy startują kolejno z wody, z odbicia od brzegu basenu; starają się wykonać jak najdłuższy poślizg po wodzie na grzbiecie. Ręce wzdłuż tułowia. Odmiany: bez pracy nóg, z pracą kończyn dolnych.
Ćwiczenie pływania pod wodą:
Uczestnicy startują kolejno z wody. W zanurzeniu starają się przepłynąć jak najdłuższy dystans pod wodą. Ręce najpierw wzdłuż tułowia, później nad głową. Odmiany: bez pracy nóg, z pracą kończyn dolnych.
Kolejno każdy z ćwiczących chwyta poręcze przy słupku startowym, kończyny dolne mocno ugięte w stawach kolanowych. Następnie odbija się mocno od ściany. Jednocześnie ramiona przenosi nad głową i w zanurzeniu stara się przepłynąć jak najdłuższy dystans pod wodą.
Jak wyżej lecz z dostawieniem ręki, a następnie z krótkotrwałą pracą ramion.
Jak wyżej lecz zwrócenie uwagi na wygięcie całego tułowia w tył w fazie po oderwaniu rąk od poręczy.
Wykorzystanie pełnej formy elementu w pływaniu stylem grzbietowym.
Uspokojenie organizmu:
„Lato-zima” – każdy uczestnik zabawy posiada własną piłkę. Podanie sygnału przez prowadzącego: „lato” oznacza leżenie ćwiczących z piłkami na klatce piersiowej. Podanie kolejnego hasła: „zima” oznacza szybką zmianę pozycji z leżenia przodem do leżenia tyłem. Ćwiczący leżą w wodzie imitując pozycję „gwiazdy”. Piłka umieszczona pod w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, z próbą jej stabilizacji bez pomocy rąk.
Część organizacyjno – porządkowa
Zbiórka omówienie lekcji, wskazanie na popełnione błędy techniczne, pożegnanie