Watsu® – forma pracy z ciałem

Watsu® to koncepcja pracy z ciałem będąca odmianą Zen Shiatsu, ale przeniesioną do środowiska wodnego. Łączy więc w sobie wodę i shiatsu (z ang. water i shaitsu – watsu). Watsu® wykorzystuje przede wszystkim elementy japońskiego systemu pracy na punktach energetycznych poprzez ich stymulacje i przywracanie właściwego przepływu krwi w meridianach.

Watsu® to swego rodzaju połączenie shiatsu, stretchingu, akupunktury, ćwiczeń oddechowych, mobilizacji stawów i hydroterapii. W tym przypadku wykorzystywane są fizyczne właściwości wody, która wykazuje silne działanie terapeutyczne. Założenia Watsu® opracował w roku 1980 Harold Dull. Odbył on podróż po Japonii w celu pogłębienia swojej wiedzy o masażu Zen-Shiatsu. Po powrocie do USA propagował on korzyści płynące z uprawiania shiatsu w wodzie o temperaturze około 36 stopni Celsjusza.

Watsu® szybko stało się popularną formą terapii w Stanach Zjednoczonych. To z niego wywodzą się Waterdance, Healing Dance czy Jahara Technique. O ich odpowiedni poziom dba obecnie WABA – Worldwide Aquatic Bodywork Association.

Pacjent w przypadku korzystania z koncepcji Watsu® unosi się na wodzie i przechodzi w stan pełnego odprężenia. Jego ciało jest w tym czasie delikatnie masowane w odpowiednich punktach. Połączenie ruchów wody z masażem, uciskaniem i rozciąganiem daje wyjątkowo skuteczny efekt terapeutyczny. Dlatego też Watsu® jest coraz chętniej stosowane na całym świecie w programach o charakterze terapeutycznym. Wykorzystywane jest w łagodzeniu bólu mięśni i stawów, a także zwiększaniu ich mobilności i elastyczności. Poza tym Watsu® uczy głębszego oddychania, redukuje stany lęku i niepokoju oraz wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie pacjenta.

Watsu® to obecnie zdecydowanie najbardziej zaawansowana forma pracy z ciałem. Stosowana jest chętnie w wielu miejscach SPA i wellness, bo doskonale wpisuje się w ich założenia. Nie tylko leczy ciało, ale i wprowadza pacjenta w stan błogostanu i głębokiego relaksu. Obejmuje określone sekwencji ćwiczeń, mobilizacji i rozciągnięć, które są przerywane japońskim masażem. Całość wykonywana jest w ciepłej wodzie. Watsu® poleca się przede wszystkim w przypadkach reumatyzmu, przewlekłego bólu, przykurczy mięśni, Spastycznego Porażenia Mózgowego, Syndromu Chronicznego Zmęczenia, a także w ramach rehabilitacji po udarze i mastektomii. Watsu® sprawdza się również w przypadku osób z zaburzeniami snu, częstymi bólami głowi, nadpobudliwością, chorobą Parkinsona, zaburzeniami lękowymi, ADHD, stwardnieniem rozsianym, depresją i wieloma innymi schorzeniami.

Watsu® może być też sposobem na przezwyciężenie strachu przed wodą, a także w przypadku przykrych doświadczeń związanych z tonięciem. Jednak istnieje kilka przeciwwskazań do skorzystania z terapii. Są to m.in. gorączka, padaczka, stan ostry choroby, nietrzymanie moczu, niewyrównane wady serca, choroby skórne, otwarte rany, tracheotomia, ciężkie zakażenia układu moczowego, ciężkie choroby układu oddechowego, a także inne choroby jeśli takie jest zalecenie lekarskie.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message