Płetwy do pływania

Płetwy do pływania to obowiązkowy atrybut każdego nurka. Przydatne są nie tylko zawodowcom, ale również i osobom, które pływają tylko rekreacyjnie. Dzięki nim płynie się bowiem szybciej, a mięśnie nie męczą się tak szybko.

Rodzaje, zastosowanie

Obecnie większość produkowanych modeli płetw zakwalifikować można do dwóch podstawowych grup – płetw paskowych oraz kaloszowych. Płetwy kaloszowe posiadają specjalny gumowy but zakrywający piętę. Zakłada się je na gołą stopę. Zwykle ten rodzaj płetw wykorzystywany jest podczas nurkowania na basenie lub snorkelingu. Płetwy kaloszowe muszą ściśle przylegać do stopy. Uciskająca płetwa może powodować bolesne otarcia skóry, a za duża spadać. Płetwy paskowe przeznaczone są przede wszystkim do nurkowania. Zakłada się je na specjalne buty nurkowe. Zapewniają one odpowiedni komfort termiczny stopy oraz chronią ją przed urazami mechanicznymi.  Tego rodzaju płetwy zawsze dobiera się odpowiednio do posiadanych butów.

Płetwy paskowe dzieli się na płetwy klasyczne składające się z pióra oraz stopy bez dodatków (są idealne dla początkujących nurków) oraz płetwy Jet Fin, które są nieco krótsze od płetw klasycznych i przeznaczone głównie do nurkowania technicznego. W tym drugim przypadku należy posiadać doskonałą technikę pływania oraz dużą siłę nóg. W sklepach można też spotkać płetwy przeznaczone dla dzieci, które wyposażone są w możliwość regulacji. Dzięki temu posłużyć mogą nawet przez kilka sezonów. Stosować je można zarówno na basenie, jak i na niewielkich akwenach otwartych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Podczas zakupu płetw pływackich warto zwrócić uwagę przede wszystkim na ich twardość. W twardych płetwach płynie się bowiem znacznie szybciej. Z drugiej strony wymagają one jednak silniejszej pracy mięśni, a więc nie są odpowiednie dla osób ze słabą kondycją fizyczną. Zwykle sięgają po nie zawodowcy. U mniej doświadczonych nurków twarde płetwy mogą powodować nawet skurcze kończyn dolnych. W tej sytuacji lepiej sprawdzają się płetwy miękkie, w których pływa się o wiele łatwiej. Kolejną ważną kwestią jest długość. Krótkie płetwy są zwrotne i łatwe do manewrowania. Jednak z drugiej strony mają mniejsze możliwości w zakresie mocy i prędkości niż płetwy długie.

W czasie zakupów warto zwrócić szczególną uwagę na poszczególne elementy płetw do pływania. Główną ich częścią napędową są pióra. To od nich zależy to ile pracy trzeba będzie włożyć w to, aby poruszać się naprzód. Pióra mogą mieć różną długość i twardość. Pasek to z kolei kawałek gumy z możliwością regulacji. Coraz częściej zastępowany jest przez sprężynę, która jest o wiele bardziej wytrzymałym rozwiązaniem. Zapięcie paska odpowiedzialne jest za trzymanie się płetwy na stopie. Zwykle stosuje się klamry lub zatrzaski.

Wybór odpowiedniego rodzaju płetw powinna być także uzależniona od preferowanego rodzaju pływania. Jeśli płetwy mają za zadanie wzmacniać efektywność treningu pływackiego na basenie to w zupełności powinny sprawdzić się treningowe płetwy kaloszowe. Jednak już w przypadku nurkowania na otwartych akwenach trzeba zainwestować w dobre jakościowo płetwy paskowe.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message