Początki pływania – makaron

Kontakt w wodą mamy praktycznie codziennie. Często także spędzamy nad wodą wolny czas – na wakacjach czy też w czasie weekendowego wypoczynku. Nie wszyscy jednak potrafią pływać, mało tego do nauki pływania nie przykładają zbyt dużego znaczenia, a nawet pływanie uważane jest często za umiejętność po prostu zbędną. Jednak zdolność poruszania się w wodzie może być nierzadko nie do przecenienia.

Pływanie to same korzyści

O korzyściach jakie niesie ze sobą pływanie można napisać naprawdę wiele. Pływanie angażuje praktycznie wszystkie nasze mięśnie modelując sylwetkę, co więcej nie obciąża przy tym stawów. Ponadto, pomaga w spalaniu kalorii, poprawia kondycję oraz pracę płuc. Pływanie ma również pozytywny wpływ na stres ponieważ idealnie rozładowuje napięcia psychiczne i negatywne emocje. To oczywiście tylko niektóre z korzyści płynących z uprawiania tego sportu.

Co więcej? Pływanie zalecane jest często ludziom z różnego rodzaju schorzeniami, kontuzjami i ograniczeniami ruchowymi. Jeśli należymy do osób cierpiących na bóle stawów czy też mamy problemy z kręgosłupem, pływanie może być doskonałym lekarstwem na te dolegliwości. Dodatkowo umiejętność pływania może również zwiększyć poczucie bezpieczeństwa, nie tylko własnego, ale także naszych bliskich – rodziny i znajomych, szczególnie jeśli lubimy wypoczynek nad wodą.

Nauka pływania

Naukę pływania opanować możemy właściwie w każdym wieku. Wiadomo, że im wcześniej ją rozpoczniemy tym lepiej. Naukę pływania można zacząć już od 2-3 miesiąca życia, woda jest wtedy dla maleństwa znanym z okresu płodowego środowiskiem i nie czuje ono jeszcze strachu. Co jednak zrobić kiedy nie jesteśmy już w wieku niemowlęcym, a jednak wciąż nie opanowaliśmy zbyt dobrze sztuki pływania? Warto uczyć się pod okiem doświadczonego instruktora, który wskaże odpowiednią technikę. Bardzo ważne są tu podstawy gdyż nieprawidłowa postawa ciała czy niesymetryczne ruchy w wodzie mogą zniweczyć nasze starania.

Przyrządy do nauki pływaniamakaron do pływania

Przyrządów do nauki pływania istnieje naprawę całe mnóstwo. Do tych podstawowych zaliczyć można małe i duże deski do pływania oraz ósemki, jednak ostatnio największą popularnością wśród kursantów cieszy się makaron do pływania.

Czym jest makaron do pływania? To nic innego, jak długa (160 cm) walcowa rura z pianki umożliwiająca bezpieczną naukę pływania, a także wykonywanie różnego rodzaju ćwiczeń w wodzie – aqua-fitness, aqua aerobik. Makaron często jest również wykorzystywany przy zajęciach rehabilitacyjnych, które również przeprowadzane są w wodzie czy wodnej terapii.

Makarony do pływania są bardzo elastyczne i wytrzymałe, dostępne są także w wielu kolorach, m.in. żółtym, niebieskim, czerwonym, zielonym czy fioletowym. Dzięki takim wesołym, wielobarwnym makaronom dzieci łatwiej oswajają się z wodą, wzrasta także motywacja kursanta do dalszej, intensywnej nauki pływania. Co ciekawe makarony można ze sobą łączyć za pomocą specjalnych łączników, wydłużając je, tworząc z nich koła lub inne figury służące do nauki pływania oraz do zabawy.