Wiosełka, łapki do pływania

Łapki do pływania – dla sportowców i amatorów

Sport i zdrowy tryb życia cieszą się coraz większą popularnością. Ludzie chcą trenować różne dyscypliny z różnych powodów: dla poprawy kondycji, aby się zrelaksować i odreagować stres. W ostatnim czasie furorę robią też wszelkie akcesoria sportowe.

Pływanie jest jedną z najzdrowszych dyscyplin sportowych. Dobrze wpływa na wszystkie mięśnie, które pracują równomiernie. Jest wspaniałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na bóle pleców. Doskonale wpływa też na kondycję i na odporność.

 

Dla kogo są przeznaczone łapki pływackie?       

Łapki pływackie to zyskujące coraz większą rzeszę zwolenników akcesorium pomocne w pływaniu. Są przeznaczone dla osób dobrze pływających. Łapki pływackie nie pomogą w nauce pływania, są narzędziem, dzięki któremu poprawimy technikę. Można ich używać niezależnie od tego jaką technikę preferujemy. Mogą być używane przez osoby pływające kraulem, żabką i grzbietem. Nie znajdą zbyt pożytecznego zastosowania dla chcących ćwiczyć styl motylkowy. Łapki pływackie wzmacniają mięśnie rąk, mogą posłużyć także jako trening siłowy.

Pływanie w łapkach pomaga w trenowaniu sztuki pływackiej i doskonaleniu swoich umiejętności. Działają podobnie jak płetwy na nogach – wzmacniają siłę każdego ruchu pływaka. Dają jednak większą swobodę ruchu i przez to większe możliwości. Zwiększają powierzchnię dłoni, przez co praca rąk jest wydajniejsza. Tłumacząc najprościej, płyniemy szybciej.

Łapki pływackie pomagają jednak tylko wtedy, jeśli używamy ich prawidłowo. Ruchy rąk muszą być precyzyjne i wchodzić w wodę pod odpowiednim kątem. Ułatwiają wyczucie kiedy nasz ruch nie jest perfekcyjny i poprawienie go. Pływanie w łapkach jest też świetnym sposobem na urozmaicenie treningu.

 

Rodzaje łapek do pływania

Łapki pływackie są wykonywane z plastiku i gumy. Aby rozpocząć trening z łapkami, musimy się zdecydować jaki model wybrać. Zależne jest to od techniki, którą chcemy doskonalić, jak i kierunku treningu. Wyróżniamy między innymi:

  • Łapki klasyczne przeznaczone do doskonalenia i pływania. Zakrywają całe dłonie. Są dobre do wielu technik, najczęściej stosowane przez kraulistów. Nie jest to obowiązkowe narzędzie, pomaga jednak doprowadzić technikę do perfekcji.
  • Łapki kraulowe – specjalistyczne, do pływania kraulem. Są węższe na jednym końcu i szersze na drugim.
  • Łapki psujące chwyt wody tak zwane antyłapki – stworzone po to aby nauczyć się płynąc używać całych rąk, nie tylko dłoni. Po ich nałożeniu nasze dłonie stają bezużyteczne, musimy posiłkować się ramionami i przedramionami.
  • Łapki do scullingu – mniejsze od klasycznych, dla osób, które podczas pływania używają dużo siły.
  • Mniejsze łapki przeznaczone są także dla osób pływających na żabką i grzbietem.
  • Łapki na palce to niewielki rodzaj łapek, przy nieprawidłowym stosowaniu mogą być przyczyną przeciążania więzadeł przedramienia.
  • Łapki muszelki są uniwersalne, pomagają pływać poprawnie i efektownie.
Dlaczego watro używać łapek pływackich?

Pływanie w łapkach nie jest przeznaczone dla każdego. Aby sprzęt ten spełnił swoje funkcje, powinny ich używać osoby z dość dobrymi umiejętnościami pływackimi. Dedykowane są osobom, których celem jest doskonalenie techniki. Nieprawidłowe użytkowanie może skutkować kontuzjami. Aby pływanie w łapkach było owocne należy także wybrać odpowiedni model, dostosowany do naszych potrzeb i stylu w jakim trenujemy.

Jest to idealne narzędzie dla osób trenujących pływanie i szlifujących technikę. Pływanie w łapkach korzystnie wpływa też na trening i rozwój mięśni rąk.

 

Przykładowe łapki do pływania firmy arena i speedo.

ARENA WIOSEŁKA VORTEXSpeedo wiosełka Power Paddle

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message