Kraul na piersiach, który potocznie jest nazywany stylem dowolnym pozwala na szybką i efektowną technikę pływania. Nauczenie się pływania kraulem nie należy do najprostszych zadań, jednak, gdy się już jej nauczymy, przynosi satysfakcję i mnóstwo korzyści zdrowotnych. Pływanie kraulem pozwala spalić setki kalorii.
Charakterystyka pływania stylem dowolnym
Pływanie kraulem charakteryzuje się naprzemienną pracą ramion i nóg, co pozwala pływakowi poruszać się szybko i równomiernie. Głowa, barki i plecy są wynurzone nad powierzchnię wody, natomiast klatka piersiowa znajduje się pod powierzchnią wody. W trakcie pływania twarz powinna znajdować się cały czas pod wodą, a wdechu dokonuje się poprzez obrócenie na przemian głowy do prawego i lewego ramienia. W tym stylu pływania kończyny górne odpowiadają za cały napęd ciała.
Technika i nauczanie pływania kraulem
Najważniejsze w technice pływania kraulem jest oddychanie i odpowiednia praca rąk i nóg. Leżąc płasko na wodzie, wykonujemy naprzemienne ruchy rękami – najpierw zbieramy wodę jedną ręką i powtarzamy czynność drugą. Przy wyciągnięciu ręki z wody delikatnie uginamy łokcie, a dłonie układamy, jakbyśmy chcieli złapać w garść wodę. Nogami natomiast wykonujemy tak zwane „nożyce” pod powierzchnią wody. Ruchy są energiczne i szybkie, palce u stóp powinny być ściągnięte do wewnątrz. Dzięki pracy nóg jesteśmy w stanie utrzymać się na powierzchni wody. Ręce i nogi w trakcie pływania nadają odpowiednie tempo.
Ćwiczenia pływania kraulem
Aby osiągnąć sukces nauki pływania techniką dowolnego stylu, potrzeba wielu ćwiczeń, które znacznie wpłyną na nasze umiejętności.
Nauka machania nogami
Ważnym krokiem jest nauka machania nogami w wodzie. Siadamy na brzegu basenu i naprzemiennie, energicznie z wyprostowanymi nogami uderzamy w taflę wody. Palce stóp muszą być obciągnięte.
Nauka oddychania
Najważniejsze jest to, by nauczyć się odpowiedniego oddychania. W tym celu możemy posłużyć się deską, której się trzymamy rękami i przebieramy energicznie nogami, łapiąc od czasu do czasu oddech, odwracając głowę w stronę jednego i drugiego ramienia. Oddychania możemy nauczyć się również poprzez pływanie bokiem. Trzymamy się deski, a głowa przylega bezpośrednio do ramienia, w tym samym czasie poruszamy się w wodzie, przebierając cały czas nogami.
Nauka pracy nóg
By ćwiczyć nogi do pływania kraulem, wystarczy przytrzymać się brzegu basenu rękami, zanurzając całe ciało i głowę w wodzie. Należy cały czas energicznie wymachiwać nogami, od czasu do czasu wynurzając głowę na złapanie oddechu.
Ćwiczenie rąk
Ćwiczenie wykonuje się z deską. Płyniemy z wyprostowanymi rękoma jak w „strzałce”, trzymamy się deski i energicznie machamy nogami. Przebieramy ramionami naprzemiennie, dotykając kciukami biodro, pachę i głowę.