Oddychanie i praca ramion w kraulu

Technika pracy ramion w kraulu

Aby zapewnić maksymalne wykorzystanie czasu spędzonego w basenie i aby pływanie było efektywne warto zadbać o prawidłową technikę pływania. Praca całego ciała podczas pływania kraulem jest niezwykle ważna. Prawidłowa pozycja ramion podczas pływania pełni kluczową rolę przy popularnej technice pływania jaką jest kraul.

Ogólna pozycja ciała podczas pływania kraulem

Aby zapewnić sobie odpowiednią pozycję ciała, która ułatwia poruszanie się w wodzie i zapewnia odpowiedni napęd należy trzymać się podstawowych zasad. Całe ciało powinno być rozluźnione i lekko nachylone w dół do części bioder, aby utrzymać nogi w zanurzeniu. Należy starać się utrzymać ciało w linii prostej. Gdy oczy patrzą na wprost i do dołu, głowa powinna znajdować się w tym czasie w jednej linii z ciałem, a poziom wody powinien sięgać między brwi linię włosów. Podczas gdy głowa i linia kręgosłupa powinna być najbardziej stabilna i możliwie nieruchoma, biodra i ramiona powinny wykonywać intensywną pracę. Ruch głowy należy włączyć tylko w momencie chęci zaczerpnięcia oddechu. Praca ramion i odpowiednich mięśni środkowej części ciała, nadaje odpowiedni napęd podczas pływania.

Praca ramion

Łokieć przed zanurzeniem w wodzie powinien być lekko zgięty. Dłoń powinna być skierowana do dołu i na zewnątrz, aby to kciuk w pierwszej kolejności zanurzył się w wodzie. Nie należy zbyt szybko odciągać ręki kiedy znajdzie się pod wodą. Powinno się najpierw wykonać nią większą i głębszą pracę zanim zacznie się przyciągać rękę z powrotem do ciała. Prawidłowy ruch ręki pod wodą, podczas wykonywanie tej techniki pływackiej można skategoryzować na trzy etapy.

  • Pierwszym jest zanurzenie ręki w wodzie. Oprócz opisanej wyżej techniki ułożenia dłoni, warto pamiętać aby trzymać ją blisko linii barków – to zapewni odpowiednią i stałą siłę, która wprawia ciało w ruch. Prawidłowe utrzymanie łokci pozwala na poprawne utrzymanie chwytu i umożliwia ciału prawidłową rotację.
  • Podczas drugiej fazy, która pozwala na sprawne poruszanie się pod wodą – wyjątkowo ważne jest utrzymanie dobrego kąta ręki. Podczas zagarnięcia/pociągnięcia wody kluczowe jest utrzymanie właściwej pozycji. Najefektywniejsza jest ta utrzymana w nachyleniu pod kątem 130 stopni. Kąt ten dotyczy ułożenia ramienia i przedramienia.
  • Trzecim i ostatnim etapem ruchu ramion jest pociągnięcie. Obrazowo można  porównać to do zagarnięcia wody i odbicie się od niej celem uzyskania właściwego napędu. Dłoń powinna poruszać się do wewnątrz, następnie do góry i w tył w kierunku ciała. Ten ruch ramion sprzyja nadaniu odpowiedniej prędkości podczas pływania – to zasługa zarówno odpowiedniej rotacji bioder jak i prawidłowego pracy ręki

Sama dłoń powinna płynnie wchodzić w wodę i nie tworzyć oporu. Zamknięta przestrzeń między placami nadaje dłoniom opływowego kształtu i pozwala na lepsze przełamywanie bariery wody. Z podobnych względów pojazdy wyścigowe są konstruowane tak, aby żaden ich element nie stawiał powietrzu podczas szybkich prędkości.

Oddychanie podczas kraula

Podczas zaczerpywania oddechu, jedna strona twarzy powinna pozostać w wodzie. Warto nie podnosić głowy zbyt mocno nad powierzchnię wody – im bardziej unosi się  głowa unosi, tym bardziej proporcja sylwetki staje się zaburzona, a nogi kierują się w dół. Po szybkim wdechu, należy obrócić swoją twarz szybko i płynnie z powrotem do wody na czas wykonania obrotu ramieniem. Prawidłowe wydychanie powietrza odbywa się w wodzie, wtedy gdy głowa wraca do pozycji neutralnej. Może ono być dynamiczne lub stopniowe – zależy od preferencji pływaka. Standardową techniką jest oddychanie co trzy uderzenia ramion.

Prawidłowa technika pływania jest kluczowa i wbrew pozorom nie zarezerwowana tylko dla zawodowych pływaków. Już od samego początku – nauki pływania tą techniką warto przyswoić sobie podstawowe zasady prawidłowego pływania kraulem. Odpowiednie ułożenie całej sylwetki ciała i ruch ramion gwarantuje większą efektywność pływania i zrazem mniejsze zmęczenie. Zbyt płytkie ruchy lub ułożenie rąk pod złym kątem mogą sprawić, że pływak będzie poruszał się wolniej, mniej dynamicznie i mniej skutecznie.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message