Atrakcje na krytym basenie

Basen to nie tylko pływanie. Choć pływanie bardzo pozytywnie wpływa na cały nasz organizm można również wybrać inna aktywność fizyczna w wodzie. Kiedyś baseny były tworzone tylko do pływania. Jedna niecka z wydzielonym torami i to wszystko. Dziś basen to aqua park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Baseny, aquaparki, kryte niecki proponują nam wiele opcji do wyboru. Możemy popływać w tradycyjny sposób, skorzystać z jacuzzi, biczy wodnych, hydromasażu, ale nie tylko.

Większość obiektów proponuję nam wiele różnorodnych zajęć w wodzie pod okiem doświadczonych trenerów. Wśród nich można znaleźć:
– naukę pływania dla małych dzieci
– naukę pływania dla dzieci w wieku szkolnym
– naukę pływania dla dorosłych
– aqua aerobik
– aqua zumbę
– aqua jogę
– aquacycling.

Aquacycling jest nowością. Zajęcia te to nic innego jak jazda rowerkiem stacjonarnym pod wodą. Uczestnicy zanurzeni są do pasa w wodzie. Pedałując z zwolniona prędkością stawiają opory wodzie, która to masuje poszczególne partie ich ciała. Dla miłośników ruchu i muzyki doskonała forma rozrywki będzie aqua zumba. Jest to taniec pod wodą. Oczywiście uczestnicy zjechać nie zanurzają się całkowicie pod wodę, ale w zdecydowanej większości są zanurzeni w niej.

Basen jak widać to nie tylko pływanie. Tyle samo korzyści dają również inne wyżej wymienione zajęcia. Tak samo jak pływanie korzystnie wpływają na cały nasz organizm nieobciążające go przy tym zbytnio. Pamiętajmy, że ruch jest naszym sprzymierzeńcem a zajęcia w wodzie to frajda zarówno dla małych jak i dużych.

Dobroczynny wpływ aktywności wodnej na nasz organizm

Woda jest źródłem życia. Nie tylko wypływa pozytywnie, jako napój, ale również, jako forma rozrywki. Pływanie to najlepsza forma ruchu. Pływać może każdy niezależnie od wieku czy schorzeń, jakie posiada. Basen to jednak nie tylko pływanie. Osoby, które nie potrafią pływać mogą pość na basen i samemu wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia w wodzie, lub zapisać się na aqua aerobik. Ruch w wodzie zmniejsza obrzęki, wzmacnia mięśnie, poprawia krążenie oraz funkcjonowanie układu oddechowego. Podczas ćwiczenia w wodzie organizm nie męczy się tak jak przy ćwiczeniach na lądzie. Warto regularnie chodzić na basen i korzystać z jego dobrodziejstw. Pływanie uaktywnia pracę wszystkich mięśni. Należy do grupy sportów aerobowych tak samo jak bieganie czy jazda na rowerze. Pływając otrzymujemy dużą dawkę tlenu do organizmu, który to pozwala nam na spalanie magazynowanej energii. Choć człowiek tak jak i wszystkie ssaki rodzi się z odruchem pływania musimy uczyć się pływać na nowo. Odruch pływania u niemowląt zanika, ponieważ we wczesnym dzieciństwie nie podtrzymujemy go zazwyczaj. Pływanie jest również formą rehabilitacji. Szczególnie zalecane jest podczas chorób kręgosłupa czy tez u ludzi po zawale. Bardzo dobrze wpływa na kręgosłup pływanie stylem grzbietowym. Masuje wtedy wszelkie partie kręgosłupa i rozluźniając wzmacnia mięśnie pleców. Dla ludzi po zawale mięśnia sercowego wskazany jest natomiast każdy rodzaj pływania, byle nie za bardzo przy nim się forsować.