Nauka pływania

Po co mam umieć pływać ?

nauka pływaniaUmiejętność pływania jest bardzo ważnym nawykiem. Warto nauczyć się pływać, ponieważ umożliwia to uprawianie wielu sportów. Pływając można trenować jazdę na nartach wodnych, żeglarstwo, windsurfing oraz wiele innych. Pływać może każdy a naukę pływania można rozpocząć w każdym wieku. Wiadomo, że im wcześniej tym lepiej. Każdy z nas przychodząc na świat posiada umiejętność pływania. Jest to instynkt naturalny, niestety tracimy go, ponieważ mało, kto w wieku niemowlęcym kontynuuje pływanie. Trening pływacki musi być bardzo dobrze przemyślany. Ucząc się pływać najlepiej robić to pod okiem doświadczonego instruktora, który pomoże nam w nauce. Podpowie, od czego zacząć i jak stawiać pierwsze kroki. Kiedy już zaczniemy pływać ważnym jest, aby się nie przeforsowywać. Trzeba znać swoje możliwości. Początkowo nasz trening w wodzie to kilka, kilkanaście minut pływania, najlepiej w basenie gdzie sięgamy dna. Nie damy rady na początku pokonać dystansu kilku basenów. Z czasem jednak nasze osiągnięcia będą coraz to większe a treningi coraz to aktywniejsze. Pływanie na długich dystansach wymaga od nas dużej sprawności układu krążenia i układu oddechowego. Nasze płuca muszą nabrać rytmu, jaki towarzyszy wybranemu stylowi pływackiemu. Przy pływaniu płuca współpracują z rękami. Dzięki ich koordynacji już po kilku tygodniach powiększą się a mięśnie wzmacniają na tyle, że spokojnie będziemy mogli trenować pływanie na dłuższych dystansach. Pływanie naprawdę przynosi wiele korzyści.

Style pływackie.

Pływanie to różne style pływackie. Wyróżniamy cztery podstawowe style: klasyczny, motylkowy, grzbietowy, dowolny.

Styl klasyczny

Stylem klasycznym nazywamy styl potocznie nazywany żabka. Jest to pływanie symetryczne naśladując ruchy żaby. Prawa i lewa strona ciała wykonują te same ruchy. Każda z stron musi być zsynchronizowana z drugą.

Styl motylkowy

Styl motylkowym jest najtrudniejszym z wszystkich. Angażuje on wszystkie partie mięśni. Styl motylkowym inaczej zwany jest delfinem. Nazwa wzięła się z tego, że naśladuje on ruchy pływających delfinów. Styl ten jest niezwykle efektowny, ale wymaga on niesamowitego zaangażowania całego ciała oraz umiejętności falowniki w wodzie.

Styl grzbietowy

Styl grzbietowy jest jedynym stylem pływackie, w którym pływa się na plecach. Ręce wypychają wodę z dużą siła za siebie zaś nogi wbijaj wodę w górę. Dowolny styl to osobisty wybór zawodnika. Może on płynąć wszystkimi stylami oprócz stylu zmiennego.

Styl zmienny

Wśród styli pływackich możemy jeszcze wyróżnić pływanie kraulem oraz stylem zmienny. Kraul to pływanie w pozycji na brzuchu. Nogi działają tu jak nożyce a ręce naprzemiennie z przodu przesuwają wodę zataczając koła. Jeśli chodzi o ten styl za szybkość odpowiadają tu ręce. Kraul właściwie nie jest stylem pływackim a techniką pływania. Mówiąc o stylu zmiennym mamy na myśli połączenie czterech podstawowych styli z wykorzystywanie ich w ciągu jednej tury pływania. W jakim stylu pływać zależy tylko i wyłącznie od naszego upodobania oraz wyboru mięśni, nad jakimi chcemy popracować by je wzmocnić.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message