Pływanie a zdrowie kręgosłupa

Nie ma wątpliwości, że pływanie przynosi niezliczoną ilość pozytywnych skutków dla naszego organizmu. Nie tylko pomaga zrzucić zbędne kilogramy, ale korzystnie działa także na wiele chorób czy schorzeń, z jakimi się zmagamy. Dobrze wpływa na serce i cały układ krwionośny, usprawnia pracę układu oddechowego, a także buduje mięśnie, szczególnie klatki piersiowej oraz grzbietu. Przede wszystkim jednak pływanie cenione jest ze względu na swoje dobroczynne właściwości dla naszego kręgosłupa. Dlaczego pływanie jest tak dobre na kręgosłup?

Woda relaksuje

Warto zaznaczyć, że na kręgosłup bardzo dobrze wpływa nie tylko samo pływanie jako ćwiczenie fizyczne, ale dobrze działa już samo przebywanie w wodzie. Woda powoduje, że nasze mięśnie się rozluźniają, a my czujemy się zrelaksowani. Znane jest jej dobroczynne działanie na stres. Jeszcze lepszy efekt dają tak zwane bicze wodne, które znaleźć możemy w większości basenów, Aquaparków czy Spa. Zmniejszenie dolegliwości bólowych pleców można zauważyć niemalże od razu. Najlepiej i najskuteczniej działa na ciało czy kręgosłup jednak samo pływanie. Warto więc odwiedzać basen profilaktycznie.

Jaki styl pływania wybrać?

Eksperci od rehabilitacji są zgodni, że najbardziej pozytywne konsekwencje dla naszego kręgosłupa przynoszą styl grzbietowy a także kraul. Styl grzbietowy jest szczególnie polecany wszystkim, którzy zmagają się ze schorzeniami i bólami kręgosłupa. Dzięki niemu wzmacniamy oraz uelastyczniamy bowiem mięśnie pleców i szyi. Dla osób bardziej zaawansowanych w pływaniu, wartym uwagi jest kraul. Początkujący pływacy mogą się jednak przy nim szybko męczyć.

Wybór stylu pływania powinien jednak przede wszystkim zależeć od ogólnego zdrowia i sprawności naszego ciała. Niektóre techniki pływania odradzane są przy części schorzeń, więc nieumiejętnie dobierając sposób naszego pływania, zamiast sobie pomóc, możemy jedynie zaszkodzić. Przykładem złego doboru stylu jest w niektórych przypadkach pływanie żabką, która nie jest polecana dla osób z lordozą lędźwiową kręgosłupa, problemami z odcinkiem szyjnym, czy dolegliwościami kolan bądź bioder. Wybór techniki  warto wcześniej skonsultować z instruktorem pływania.

bole w kregosłupie a pływanie

Dla kogo jest pływanie?

Pływanie jest w zasadzie dla każdego. Ze względu na dobroczynne działanie na nasze mięśnie grzbietu, polecane jest przede wszystkim osobom, które cierpią na wrodzone lub nabyte schorzenia różnych odcinków kręgosłupa (chyba, że lekarz zaleci inaczej) oraz jako wspomaganie rehabilitacji. Jest też dobrym ćwiczeniem na poprawę układu krążenia. Warto zastanowić się nad nim także, gdy chcemy zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Ten rodzaj ruchu mogą wykonywać również osoby otyłe, gdyż nie tylko pozbędą się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ale również wzmocnią mięśnie i ulżą obciążonym stawom. Pływać może jednak naprawę każdy, w szczególności osoby, na co dzień prowadzące siedzący tryb życia.

Nawet chodzenie raz w tygodniu ma sens i szybko zobaczymy pozytywne skutki pływania, jednak tylko, gdy będziemy robić to systematycznie. Najlepiej jest wykupić sobie karnet i odwiedzać basen kilka razy w tygodniu. Bardzo szybko zorientujemy się, że dzień bez pływania to dzień stracony. A nasze kręgosłupy bedą w dobrej kondycji przez wiele długich lat.

 

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message