Pływanie na depresje

Pływalnia to miejsce gdzie niezależnie od wieku każdy znajdzie rozrywkę dla siebie. Basen i kąpiele w nim to jednak nie tylko rozrywka. Pływanie wpływa korzystnie na cały nasz organizm oraz psychikę. Jest ono formą rehabilitacji przy schorzenia stawów i kręgosłupa jak i dla ludzi po zawale serca.

Pływanie jest również zalecane osoba z depresja czy zaburzeniami pływanie na depresjelękowymi. Przyjęto, że zaburzenia psychiczne leczy się tylko farmakologiczne. Nic bardziej błędnego. Sama farmakologia to nie wszystko. Niezwykle dobrze na ludzką psychikę wpływa wysiłek fizyczny. Naukowo stwierdzone jest, że podczas wysiłku fizycznego wydzielają się endorfiny- hormony szczęścia. Mają one korzystny wpływ na naszą psychikę. Wysiłek fizyczny zwalcza również stres, jaki jest głównym winowajcom zaburzeń lękowych. Pływanie jest formą wysiłku fizycznego nieobciążające za bardzo organizmu. Może je uprawiać każdy w każdej grupie wiekowej. Tego rodzaju treningi nie przeforsowują nas a ruch i aktywność w wodzie są równe z takimi sportami jak bieganie czy jazda rowerem. Depresja ma to do siebie, że w normalnych warunkach bierny wypoczynek przynosi nam ulgę, ale nie w tej chorobie. Sen czy brak ruchu powodują u chorego jeszcze większe zmęczenie i niechęć do czegokolwiek. Przez to właśnie w tej chorobie tak ważny jest ruch i aktywność fizyczna.

Badania naukowe wykazuje, że aktywność fizyczna przy zaburzeniach psychicznych regularnie wykonywana już po kilku tygodniach przynosi poprawę stanu chorego. Wystarczy dwa trzy razy w tygodniu godzinkę popływać by poczuć się lepiej.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message