Wszechstronne zalety pływania.

Pływanie to niewątpliwie jedna z najbardziej popularnych form relaksu oraz skuteczny trening, który najszybciej pozwala spalić nadmiar tłuszczu i uzyskać wymarzoną, szczupłą sylwetkę. Jest też doskonałą formą aktywnego wypoczynku, która przynosi nam wiele korzyści. Pomaga zachować dobrą kondycję fizyczną, wpływa pozytywnie na ogólne samopoczucie, a osiąganie pewnych sukcesów pływackich np. przepłynięcie określonej liczby długości basenu czy pływanie pod wodą, podnosi własną samoocenę.

Pływanie to zdrowieMimo, że wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, rodzimy się z odruchem pływania, niestety szybko on zanika, dlatego ważne jest rozpoczęcie nauki w jak najmłodszym wieku. Dlatego nikogo nie dziwi dzisiaj widok rodziców z małymi dziećmi, nawet niemowlętami, wesoło pluskających się w basenie. Rozpoczęcie nauki pływania najlepiej jest zacząć pod okiem fachowego instruktora, który pokaże nam właściwe techniki poszczególnych stylów pływackich, wyeliminuje błędy i odpowiednio dopasuje plan treningów do naszych możliwości. Oczywiście będzie też czuwał nad naszym bezpieczeństwem, co pozwoli nam poczuć się pewniej w wodzie i szybko opanować nowe umiejętności.

Nie należy również bagatelizować zbawiennych skutków jakie pływanie ma dla naszego zdrowia. Doskonale wpływa na zwiększenie pojemności płuc i koryguje wady postawy, dlatego jest zalecane jako sport w okresie dojrzewania, kiedy dopiero kształtuje się nasza sylwetka. Także lekarze ortopedzi czy nawet neurolodzy zalecają codzienne wizyty na basenie wszystkim osobom ze schorzeniami kończyn czy kręgosłupa. Baraszkowanie w wodzie odciąża kręgosłup i stawy, jednocześnie wzmacniając mięśnie szkieletowe, konieczne do prawidłowego poruszania się.

Umiejętność pływania może się też okazać wręcz niezbędna, jeśli będziemy chcieli w przyszłości uprawiać inne popularne sporty wodne, takie jak windsurfing, żeglarstwo, jazdę na nartach wodnych czy też kajakarstwo. Kiedy już znamy wszystkie jego zalety, pozostaje nam tylko udać się na najbliższy basen i już za kilka miesięcy będziemy się tam czuli jak przysłowiowa ryba w wodzie.