Wraz z wiekiem ubywa nam sił. Organizm starzeje się i niektóre rzeczy, jakie robiliśmy jeszcze wcześniej mogą być dla nas już trudne. Nie oznacza to jednak, że będąc seniorem musimy rezygnować z utrzymywania kondycji fizycznej czy też uprawiania sportu.
Pływanie i aqua aerobik – aktywność fizyczna dla seniora.
Dobrym pomysłem na ruch oraz ćwiczenia dla ludzi starszych jest pływanie – nie obciąża stawów ani kręgosłupa, dzięki czemu może być uprawiane w każdym wieku. Pływanie poprawia kondycję, wzmacnia serce i układ oddechowy, poprawia krążenie, poprawia stan stawów oraz zapobiega ich zesztywnieniu, zapobiega otyłości. Dzięki chodzeniu na basen senior nie tylko dba o formę fizyczna, ale jest to również pozytywne dla jego psychiki. Wyprawy na basen to również okazja do kontaktów towarzyskich. Oprócz pływania na basenie można również uprawiać aqua aerobik. Istnieją specjalne zajęcia dla grup seniorów. Tego rodzaju aktywność fizyczna to doskonała alternatywa do pływania. Tak samo jak pływanie angażuje większość mięśni naszego ciała oraz nie obciąża organizmu. Aerobik wodny to seria ćwiczeń pod okiem instruktora. Ćwiczenia dopasowane są dla danej grupy wiekowej. Nie trzeba nawet umieć pływać by uczestniczyć w tego typu zajęciach. Aqua aerobik prowadzony jest w basenie niezbyt głębokim. Najczęściej wodą sięga metra, czyli nawet osoby niepływające. Mogą czuć się tam bezpiecznie. Regularne chodzenie na basen wpływa również pozytywnie na psychikę ludzi starszych, ale nie tylko, bo każdej grupy wiekowej.
Same zalety z pływania.
Korzyści z pływania są ogromne, choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego też warto zapisać się na basen. Pływanie jest sportem przyjemnym i niezbyt męczącym. Ruch w wodzie przynosi korzyści figurze, zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Pływanie zalecane jest m.in. osobom cierpiącym na dolegliwości ze strony kręgosłupa.
Pływanie hartuje organizm i pomaga zapobiegać wielu chorobom. Regularne odwiedzanie basenu poprawia wydolność organizmu i pozwala na dłużej zachować zdrowy i młody wygląd. Aktywność fizyczna tego typu jest wręcz zbawienna dla organizmu. Ma to bezpośredni związek z oddziaływaniem wody na ciało. Woda masuje je, a bodźce działają na centralne ośrodki mózgowe. Dlatego też po pływaniu ludzie czują się wypoczęci i rozluźnieni. Ponadto dzięki niższej temperaturze wody organizm hartuje się. Z kolei wykonywanie regularnych ruchów kończyn i całego ciała przekłada się na wzmocnienie naczyń krwionośnych skóry i zakończeń nerwowych. Poprawa krążenia powoduje lepszy metabolizm i wzmocnienie układu nerwowego. Warto wspomnieć też, że pływanie dobrze wpływa na układ oddechowy.