Okulary na basen

Akcesoria, które potrzebujemy na basen, z pozoru grają drugorzędną rolę i nie są tak istotne jak chociażby w narciarstwie, golfie czy tenisie. W rzeczywistości, w pływaniu tak jak w każdej innej dyscyplinie, potrzebne są nam elementy wyposażenia, które dbają o nasz komfort i zdrowie. W pływaniu jedną z ważniejszych rzeczy, w jakie warto się zaopatrzyć są okulary na basen. Warto wiedzieć jakie rodzaje okularów rozróżniamy i jakie są ich poszczególne funkcje.

Miękkie czy szwedki?

okulary na basen

Przede wszystkim, okulary na basen należy dopasować do naszego stopnia zaawansowania i wziąć także pod uwagę to, jak często będziemy z nich korzystać. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z pływaniem lub nie trenują regularnie, okulary miękkie okażą się najlepszym rozwiązaniem. Ich zaletą jest wygoda, ponieważ okulary dla początkujących wyposażone są w grubą gumę ochronną, która nie uciska. Zakup okularów półprofesjonalnych powinniśmy rozważyć dopiero wtedy, gdy opanujemy dobrze techniki pływania i odwiedzamy pływalnię kilka razy w tygodniu. Należy mieć jednak świadomości, że okulary tego typu są znacznie mniej wygodne, chociaż przemawia za nimi trwałość i poszerzony kąt widzenia. Jeśli poszukujemy bardzo profesjonalnego rozwiązania i bierzemy udział w zawodach lub po prostu chcemy poczuć się jak zawodowi pływacy, to możemy pokusić się o kupno okularów profesjonalnych typu szwedki. Okulary umożliwiają elastyczność dopasowania szkiełek do rozstawu oczu.

Jakość i dodatkowe funkcje

Niezależnie od tego jaki rodzaj okularów na basen zamierzamy wybrać, oczekujemy od nich niezawodności. Jeśli zatem poszukujemy okulary miękkie, to warto zwrócić szczególną uwagę na wewnętrzne wykończenie. Zdecydowanie lepiej będą sprawdzać się okulary z gumą (silikonem)  od tych wykończony gąbką, która może przepuszczać wodę podczas nurkowania. Dodatkowe funkcje, które możemy sprawdzać podczas porównywania okularów to powłoka ani fog, które ochroni okulary przed zaparowaniem. Jest to niezmiernie ważne, jeśli nurkujemy w głębinach i w wysokiej temperaturze wody. Dobrze jest także upewnić się, że okulary na basen mają funkcję mirror. Jest to nic innego jak lustrzana soczewka, które pomaga przystosować się oczom do środowiska. Soczewki wytłumiają ciemne kolory i blask, co pozwala łatwiej się skupić. Oczywiście, przy wyborze jednym z podstawowych kryterium jest cena. Okulary z niższej półki będą wykonane z gorszej jakości materiałów, które nie są aż tak odporne na zarysowania i uszkodzenia. Zwykle to pośród tych najtańszych modeli znajdziemy okulary miękkie z gąbką, a dopiero droższe modele wyposażone są w dodatkowe funkcje.

Z pewnością, znajomość powyższych zasad i reguł pozwoli wybrać okulary na basen, które spełnią wszystkie nasze oczekiwania, zadbają odpowiednio o ochronę oczu i umilą nam pływanie. Wiedza ta jest o tyle ważna, że wchodząc do sklepu z artykułami na basen, nie mamy okazji ich przetestować w wodzie i decyzję o zakupie musimy podjąć na podstawie własnych umiejętności, oczekiwań i oczywiście zasobności portfela.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message