Otylia Jędrzejczak – mistrzyni pływania

Otylia Jędrzejczak niewątpliwie jest powodem do dumy wielu Polaków. Urodziła się w Rudzie Śląskiej, a jej przygoda z Otylia Jędrzejczak - pływaczkapływaniem zaczęła się w Pałacu Młodzieży w Katowicach.  W 2004 roku zdobyła złoto na Igrzyskach olimpijskich w Atenach w stylu motylkowym na 200 metrów. Tego samego roku zdobyła także dwa srebra: na 100 metrów stylem motylkowym oraz na 400 metrów stylem dowolnym. Swój pierwszy medal na Mistrzostwach Świata zdobyła w roku 2000, w Atenach, w stylu motylkowym na 200 metrów. Zdobyła wtedy brązowy medal, jednak już w 2001 roku udało jej się zająć drugie miejsce na Mistrzostwach Świata, które odbyły się w miejscowości Fukuoka. Srebrny medal dostała wtedy za przepłynięcie 100 metrów stylem motylkowym. Brąz zdobyła również w 2005 roku w Montrealu (100 m stylem motylkowym) oraz w 2007 roku w Melbourne (200 m. stylem dowolnym.) Srebrne medale otrzymała także w 2003 roku w Barcelonie(100 m stylem motylkowym) oraz w 2007 roku w Melbourne.(400 m. stylem dowolnym) Pierwszy złoty medal na Mistrzostwach Świata otrzymała w roku 2003 w Barcelonie płynąc na 200 metrów stylem motylkowym, a dwa lata później zdobyła ten sam medal na Mistrzostwach Świata w Montrealu.

Polska pływaczka swoje sukcesy zawdzięcza zarówno talentowi jak i ciężkiej pracy, wielu treningom oraz ścisłej diecie. Skradła serca wszystkich Polaków i sprawiła, że pokochaliśmy pływanie. Stała się rekordzistką Europy. Była wielokrotnie doceniana i honorowana. Zdobyła tytuł najlepszego sportowca Polski aż trzykrotnie. Otrzymała także Order Uśmiechu w 2008 roku, a w 2004 roku została uhonorowana Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Natomiast na gali „Viva Najpiękniejsi”  w 2005 roku otrzymała nagrodę w kategorii „najpiękniejsza Polka”. Specjalizowała się głównie w stylu motylkowym oraz dowolnym. Koniec swojej kariery ogłosiła 5 czerwca 2014 w trakcie  uroczystości rozpoczęcia pływackich mistrzostw Polski w Olsztynie. Chociaż Otylia Jędrzejczak zakończyła już swoją karierę pływacką, to na stałe wpisała się w historię tego sportu i zostanie zapamiętana nie tylko przez Polskę, ale też cały świat.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message