Zachowanie bezpieczeństwa nad wodą.

Zimą, kiedy tylko temperatura spadnie poniżej zera, zaczyna być głośno o zamarznięciach. Latem zaś, gdy tylko temperatura wzrośnie, bez przerwy słyszymy o utonięciach. Nierzadko nie są to nieszczęśliwe wypadki, a wynik bezmyślności ludzi. Co roku w mediach przypomina się, by wypoczywać nad wodą z głową, ale zawsze znajdą się tacy, co zignorują te rady albo w ogóle ich nie zauważą i robią swoje.


Dlaczego dochodzi do utonięć?

Do utonięć i różnego rodzaju tragedii dochodzi z wielu powodów. Najczęstsze z nich to:

  • bezmyślność – ludzie często najpierw działają, a potem myślą, czasami niestety na pomyślenie jest już za późno;
  • nieuwaga – często ludzie robią jedno, myśląc o czym innym i nie zauważają niebezpieczeństwa;
  • nieświadomość zagrożenia – dorośli często zapominają o tym, co może być niebezpieczne, a co dopiero dzieci, które miewają różne pomysły;
  • brawura, uwielbienie dla ryzyka i adrenaliny – chęć popisania się przed znajomymi, zaimponowania, a w dzisiejszych czasach zrobienie jak najlepszego selfie czy filmiku na Facebook czy Instagram, a także chęć poczucia adrenaliny często powoduje, że ludzie zapominają o bezpieczeństwie;
  • ignorancja – wiele osób jest mistrzami w ignorowaniu ostrzeżeń i porad, przez co narażają się na niebezpieczeństwo;
  • znieczulica – niezauważanie, że coś się dzieje, brak reakcji i pomocy potrzebującej osobie niestety jest dziś częstym zjawiskiem;

Czego nie robić nad wodą?

Woda latem jest dla ludzi przyjemnością. Nic dziwnego, że na wakacyjne wyjazdy wybierają morze czy jeziora, bo przy wysokich temperaturach woda jest wybawieniem i ochłodą. Często jednak chęć szybkiego ochłodzenia się w wodzie sprawia, że przestaje się myśleć o bezpieczeństwie i zapomina, że pewnych rzeczy nie powinno się robić nad wodą ze względu choćby na brak umiejętności. Wybierasz się nad wodę? Oto rzeczy, których nie powinieneś robić:

1. Nie wchodź zbyt szybko do wody

Zazwyczaj temperatura wody jest znacznie niższa od temperatury powietrza i naszego ciała, które od upału również jest nagrzane. Zbyt szybkie zanurzenie się w wodzie może skutkować gwałtowną reakcją organizmu na różnicę temperatur czyli szokiem termicznym, który jest bardzo niebezpieczny. Żeby uniknąć tego zjawiska, należy przed wejściem do wody zahartować ciało poprzez ochlapywanie się nią przez chwilę.

2. Nie przeceniaj swoich umiejętności poruszania się w wodzie i pływania

Jeśli nie potrafisz pływać lub wychodzi ci to słabo, wchodź do wody tylko na bezpieczną głębokość. Rób to najlepiej w towarzystwie bliskiej osoby, która w razie czego ci pomoże. Zrezygnuj także lepiej z pływania na materacach czy pontonach, bo możesz wypłynąć za daleko i wypaść, a to może się źle skończyć. Jeśli grasz z kimś w piłkę wodną i piłka poleci w miejsce, gdzie jest zbyt głęboko, zostaw udanie się po nią osobie pływającej lepiej od ciebie. Daj też sobie spokój z surfowaniem czy nurkowaniem.

3. Nie wypływaj zbyt daleko na materacu dmuchanym czy pontonie

Dmuchane rzeczy do pływania są fajne, bo można się na nich wyłożyć i relaksować w najlepsze, a ruchy tych gadżetów spowodowane przez falującą wodę, są jeszcze lepsze. W trakcie takiego relaksu łatwo się zapomnieć i nagle spostrzec, że plaża niebezpiecznie się oddaliła. W takiej chwili nie trudno o dreszcz strachu, który spowoduje nasz gwałtowny ruch, co może skończyć się upadkiem do wody, a to przy braku umiejętności pływania gotowa tragedia.

4. Nie wchodź do wody przy silnym wietrze

Silny wiatr powoduje gwałtowne ruchy wody i fale, które mogą być niebezpieczne, zwłaszcza dla nieumiejących pływać i poruszać się wśród wodnych bałwanów. Jeśli silny wiatr pojawi się w momencie, kiedy znajdujesz się w wodzie, jak najszybciej z niej wyjdź.

5. Nie wchodź do wody, będąc pod wpływem alkoholu

Każdy dorosły człowiek choć raz przekonał się o możliwościach zbyt dużej ilości wypitego alkoholu. Nie dość, że będąc pijanym masz większą ochotę na wygłupy i brawurę, to jeszcze tracisz kontrolę nad swoim ciałem i umysłem. Wejście do wody w takim stanie bardzo często kończy się źle. Dlatego nie pij nad wodą i jeśli twój współtowarzysz przesadzi, nie pozwól mu na wejście do wody.

6. Nie nurkuj bez odpowiedniego sprzętu i umiejętności

Jeśli chcesz na wczasach ponurkować, przed wyjazdem zrób podstawowy kurs i zakup odpowiedni sprzęt. Nigdy nie próbuj nurkowania jeśli nie umiesz nawet pływać.

7. Nie rób zdjęć w niebezpieczny sposób

Selfiemania przekracza już wszelkie granice. Ludzie lubiący adrenalinę robią sobie zdjęcia w bardzo niebezpiecznych sytuacjach. Lepiej opanuj swoje zapędy nad wodą, bo żywioł ci nie daruje.

8. Nie skacz na główkę

Przede wszystkim zanim skoczysz, upewnij się czy woda jest na tyle głęboka. Skok na główkę do zbyt płytkiej wody kończy się zazwyczaj kalectwem lub śmiercią.

9. Nie zostawiaj dzieci bez opieki

Rodzice opalający się wygodnie na leżakach, patrzący w niebo lub smartfony i dzieci biegające beztrosko po plaży i w wodzie to niestety częsty widok. Jako rodzic musisz mieć świadomość, że dzieci miewają pomysły, które tobie nie przyszłyby nigdy do głowy. Dzieci trzeba pilnować zawsze, a już nad wodą bezwzględnie, jak i przy ruchliwych ulicach. Wystarczy ułamek sekundy, by dziecko zgubiło się na przepełnionej plaży lub co gorsza zniknęło w odmętach wody.

10. Nie wchodź do wody jeśli masz poważne problemy zdrowotne

Problemy zdrowotne w postaci chorób serca, układu krążenia, itp. mogą spowodować, że zasłabniesz w wodzie, a to się dla ciebie dobrze raczej nie skończy. Jeśli jesteś niepełnosprawny ruchowo, korzystaj z wody tylko pod opieką zdrowej osoby.

11. Nie wchodź do wody w niestrzeżonych kąpieliskach

Kąp się tylko tam, gdzie nad plażowiczami czuwają ratownicy. Ratownik prędzej zauważy, że coś się dzieje niż inny plażowicz, któremu tylko zabawa i wypoczynek w głowie.

Jeśli widzisz, że coś się dzieje – REAGUJ!

Znieczulica jest dziś powszechnym zjawiskiem. Nie są rzadkością filmiki znad wody, gdzie w tłumie kąpiących się ludzi, ktoś zaczyna tonąć i nikt nie reaguje. Oczywiście, tonący nie ma możliwości krzyczeć i wołać o pomoc, więc trzeba mieć oczy dookoła głowy i zwracać uwagę na wszystko co dzieje się dookoła. Pamiętaj, nie jesteś sam nad wodą i w wodzie. Nie możesz widzieć więc tylko końca własnego nosa. Twoja interwencja, choćby zawołanie ratownika, może uratować czyjeś życie.

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

1 Comment to “Zachowanie bezpieczeństwa nad wodą.”

  1. Alicja pisze:

    Każdego roku słyszymy o przykrych konsekwencjach nieuwagi rodziców i brawury młodych ludzi często pod wpływem ;( Wystarczy więcej rozwagi i przestrzeganie 11 trafnie opisanych przykazań, aby cieszyć się z udanego wypoczynku nad wodą. Jak ja wspominam swoje dzieciństwo to tez popełniłam wiele głupstw… ale wtedy nie było basenów i instruktorów pływania.