Rozwój biologiczny w okresie przedszkolnym.

Okres przedszkolny.

Jako wiek przedszkolny określa się okres pomiędzy czwartym a szóstym rokiem życia dziecka. Jest to czas, w którym w organizmie młodego człowieka zachodzi sporo zmian – przede wszystkim właśnie w zakresie rozwoju fizycznego. Mowa tutaj nie tylko o szybkim wzroście, ale także zmianach proporcji sylwetki. Zauważalny jest bowiem rozwój kości długich, co powoduje zmianę proporcji ciała.

Oprócz przyrostu wagi i wzrostu u dzieci w wieku przedszkolnym obserwuje się także wzmożony rozwój motoryczny i sensoryczny. W tym okresie dzieci mają tzw. głód ruchu, dzięki czemu poruszają się coraz szybciej i z ciekawością odkrywają coraz to nowsze rzeczy. Fizyczny rozwój dziecka w okresie przedszkolnym nie ogranicza się jednak wyłącznie do poszerzenia rozwoju motoryki, wzrostu i wagi – to także okres, w którym maluchy uczą się czynności samoobsługowych, zaczynają samodzielnie korzystać z toalety, myć ręce oraz ciało, a także samodzielnego spożywania posiłków. (Szopa J. i inni, 2000)

Proporcje sylwetki dziecka ulegają zmianie – ciało wyraźnie się wydłuża, za co bezpośrednio odpowiada szybki wzrost kończyn. Powiększa się także twarz i obwód klatki piersiowej. W pierwszym okresie wieku przedszkolnego kości i muskulatura dziecka są delikatne. W okresie 4 roku życia najłatwiej więc o nabawienie się wad postawy, wskutek przybierania niewłaściwej postawy ciała, noszenia nieodpowiedniego obuwia czy dużych obciążeń.

Wzmocnienie tkanki kostnej i mięśniowej następuje stopniowo, jednak takie mięśnie nadal zawierają więcej wody niż białka i substancji stałych. Niewiele mocniejsze są wówczas stawy i więzadła – w związku z czym dziecko może nabawić się rozmaitych kontuzji i urazów szczególnie w połączeniu z dużą ruchliwością. (Malinowski A., i inni, 2008).