Gry i zabawy w nauczaniu pływania

Zabawy  ożywiające w wodzie
  • ”Berek Nurek”. Ćwiczący ustawieni w rozsypce. Prowadzący wyznacza berka który pływając w dowolny poznany sposób próbuje złapać współćwiczącego. Pozostali ćwiczący stoją w rozsypce lub pływają. Uchronić przed goniącym berkiem mogą się tylko w jeden sposób po-przez zanurkowanie.
  • ”Pluskający łosoś”uczniowie stoją w rozsypce, na sygnał nauczyciela wykonują przysiad, po czym wyskakują do góry wykonując głęboki wdech, a następnie wracają do pełnego zanurzenia w przysiadzie, wypuszczają głośno powie-trze.
Nauka nowych gier i zabaw w wodzie.
  • „Łódź  podwodna” Uczniowie ustawieni w rzędach w rozkroku . Ostatni ćwiczący  przepływa między nogami współćwiczących stojących w rozkroku.
  • ”Wyścigi rzędów” Uczniowie ustawieni są w rzędzie jeden za drugim trzymając się za barki. Na sygnał uczniowie biegną do wyznaczonych chorągiewek i z powrotem. Wygrywa drużyna która pierwsza dobiegnie do mety.
  • ”Ryby w sieci”. Grupka dzieci chwyta się za ręce tworząc koło (sieć), a mniejsza grupka (ryby) wchodzi do środka .Na sygnał dzieci próbują uciec pod ramionami dzieci na zewnątrz.
Zabawy uspokajające.
  • ”Gotowanie wody”Ćwiczący trzymają się brzegu basenu wykonując przysiady z wydmuchiwaniem powietrza do wody.