Nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego

Cele główne:
  1. Umiejętności: nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego, doskonalenie stylu klasycznego.
  2. Wiadomości: z zakresu techniki pływania, bezpieczeństwa i przepisów BHP na pływalni krytej.
  3. Sprawność motoryczna: gibkość w stawach lędźwiowo-krzyżowych, biodrowych, kolanowych, skokowych.
  4. Akcenty wychowawcze: systematyczność
Część organizacyjna

Zbiórka. Sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.

Rozgrzewka
Część główna

Przygotowanie do wysiłku:

• Uczniowie płyną 100m kraulem na piersiach.

Realizacja tematu  lekcji:

Nauczanie pracy nóg do stylu motylkowego, doskonalenie stylu klasycznego.

• Stanie przy ścianie basenu, uczniowie wykonują faliste ruchy tułowia w przód i w tył.
  • Leżenie na piersiach przy ścianie basenu, podpór przodem- ruchy tułowia w górę i w dół.
  • Ustawienie w szeregu naprzeciw liny torowej, na sygnał nauczyciela uczniowie przez odbicie od dna basenu wykonują przeskok w przód przez linę.
  • Ustawienie przy brzegu basenu, uczniowie wykonują skoki do wody w przód przez odbicie od dna basenu.
  • Przy brzegu basenu uczniowie wykonują poślizg pod wodą dodając „delfinowe” ruchy tułowia i nóg.
  • Przy brzegu basenu uczniowie wykonują poślizg bokiem dodając „delfinowe” ruchy tułowia i nóg.
  • Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują „delfinowe” ruchy tułowia i nóg z wydechem do wody.
  • Z deską między nogami ruchy ramion do stylu klasycznego.
  • Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują „delfinowe” ruchy tułowia i nóg z wydechem co czwarty ruch nóg.
  • Z deską, ramiona w przodzie uczniowie wykonują pracę nóg do stylu klasycznego.
  • Uczniowie płyną nogami ruchem „delfinowym” bez deski, z wydechem do wody, ramiona w przodzie.
  • Uczniowie płyną wykonując pracę rąk do stylu klasycznego, nogi do stylu motylkowego.
  • Z ramionami w przodzie uczniowie płyną nogami ruchem „delfinowym” bez deski, ze zmiennym tempem.
  • Uczniowie płyną stylem klasycznym.

Uspokojenie organizmu:

Uczniowie płyną luźno dowolnym stylem. Wydechy do wody.
Po wykonaniu wydechów do wody uczniowie kierują się do drabinek i pojedynczo wychodzą z wody.

Część organizacyjno – porządkowa

Zbiórka – kontrola obecności. Omówienie lekcji, zwrócenie uwagi na błędy.