Aqua aerobik

Aqua aerobik to nic innego jak urozmaicone ćwiczenia, które prowadzone są w środowisku wodnym, zazwyczaj na basenie. Aby je urozmaicić, wykorzystuje się do tego celu specjalistyczne przybory, które z kolei mają za zadanie zwiększanie oporu wody, aby w ten sposób wszechstronnie wpływać na cały organizm. Bez wątpienia celem takich ćwiczeń jest doskonalenie sprawności fizycznej, a także doprowadzanie do formy po urazach.

Ćwiczenia w aqua aerobiku

Ćwiczenia, które prowadzi się w wodzie, przeprowadzane są na przeróżnych głębokościach. Zatem trening w płytkiej wodzie polega zazwyczaj na zanurzaniu ciała do wysokości talii, klatki piersiowej, a także ramion, a osoba, która ćwiczy, powinna dotykać palcami stóp do dna basenu. To doskonałe obciążenie dla układu kostno-stawowego, mimo tego, iż jest ono zdecydowanie mniejsze niż w przypadku ćwiczeń na lądzie. Natomiast trening na wodzie głębokiej to przede wszystkim ćwiczenia odbywające się przy czynnym zastosowaniu pasów wypornościowych, dzięki temu ćwicząc nie dotyka się stopami do podłoża basenu. Wszystko to zapewnia całkowite odciążenie stawów, a także całego kręgosłupa.

Aqua aerobik i wpływ na organizm

Aqua aerobik to połączenie gimnastyki korekcyjnej z elementami pływania. Taka forma ćwiczeń może być również doskonałą alternatywą wspólnego spędzania czasu dla całej rodziny, mogą bowiem brać w niej udział zarówno dzieci, jak i rodzice wraz z dziadkami. Oprócz tego, warto pamiętać, iż korzyści z takiego rodzaju wodnej terapii, są wpływem pozytywnego oddziaływania środowiska wodnego na ludzki organizm. Dzięki temu dochodzi również do poprawy ukrwienia naszych tkanek na powierzchni niemalże całego organizmu, dochodzi do obniżenia ciśnienia krwi tętniczej, a także rozszerzają się nasze naczynia krwionośne. U osób, które uprawiają ćwiczenia w wodzie, dodatkowo zwiększa się wydzielanie endorfin, co z kolei skutkuje znacznym polepszeniem samopoczucia.

Przykład aqua aerobiku:

Autor tekstu:

Dyplomowany instruktor pływania, absolwent PWSZ w Nowym Sączu - Instytut Kultury Fizycznej, absolwent AWF w Krakowie, nauczyciel wychowania fizycznego, ratownik wodny, pedagog, pasjonat aktywności fizycznej - Szkoła Pływania Chełmiec

No Comments Yet.

Leave a Reply

Message