Koncepcja Hallwick – pływanie dla osób w każdym wieku

Koncepcja Hallwick to sposób nauki pływania, który dedykowany jest wszystkim, bez względu na wiek czy płeć. Jest on w szczególności polecany osobom mającym trudności fizyczne w uczeniu się, aktywnym uczestniczeniu w zabawach w wodzie czy też pływaniu. Kursy oparte na tej koncepcji stają się coraz popularniejsze, gdyż dzięki nim można nauczyć się m.in. kontrolować ruchy swojego ciała w wodzie.

Czym właściwie jest koncepcja Hallwick?

O koncepcji Hallwick coraz częściej mówi się w kontekście nauki pływania osób niepełnosprawnych. Niemniej z tej metody mogą korzystać również osoby w pełni zdrowe – choć jest ona skierowana przede wszystkim do osób z zaburzeniami słuchu, wzroku, a także zaburzeniami neurologicznymi i emocjonalnymi. Podstawą koncepcji jest przekonanie, że zajęcia w wodzie mogą przynieść wiele korzyści i pozytywnie wpłynąć zarówno na rozwój fizyczny, jak również społeczny czy językowy.

Hallwick to unikatowa koncepcja. Osoba ucząca się pływać zdobywa kolejne umiejętności poprzez różnego rodzaju gry, zabawy i aktywności w wodzie. Choć sesje odbywają się w grupach, to każda ucząca się osoba ma własnego trenera, który daje jej odpowiednie wsparcie i czuwa nad jej bezpieczeństwem. Taki trener bierze też pod uwagę indywidualne możliwości swojego podopiecznego, tak aby każdy biorący udział w kursie mógł jak najlepiej rozwinąć swoje umiejętności.

Podczas zajęć według koncepcji Hallwick uczestnicy uczą się kontrolować swój oddech, przyjmować bezpieczną pozycję do oddychania, a także utrzymywać równowagę w wodzie. Nauka umożliwia osobom niepełnosprawnym osiągnięcie w wodzie dużej niezależności i uzyskanie poczucia bezpieczeństwa, które niezbędne jest do tego, aby pływanie sprawiało przyjemność.

Historia koncepcji Hallwick

Nazwa koncepcji wywodzi się od imienia pewnej szkoły dla dziewcząt, która miała swoją siedzibę w Londynie – była to The Hallwick School for Girls. To właśnie tutaj w 1949 roku James McMillan zaczął tworzyć podstawy opisywanej metody nauki pływania. Według tej koncepcji, nauka pływania musi opierać się na znanych zasadach fizyki – przede wszystkim hydrodynamiki, hydrostatyki oraz mechaniki ciała.

Możemy wyróżnić kilka podstawowych założeń koncepcji Hallwick, a jedną z najważniejszych zdecydowanie jest dobre samopoczucie (tzw. water happiness). Według tego założenia nigdy nie uda nam się osiągnąć sukcesu – nawet, gdy w pływanie będziemy wkładać wiele wysiłku. Aby dobrze pływać, powinno się odczuwać prawdziwą przyjemność z samego faktu przebywania w wodzie. Właśnie dlatego uczestnicy tego typu kursu zdobywają nowe umiejętności podczas różnego rodzaju zabaw.

Program stworzony przez Jamesa McMilliana przez wiele lat ulegał modyfikacjom. W roku 2000 Międzynarodowe Stowarzyszenie Hallwick ustaliło, że podstawą koncepcji będzie 10-punktowy program nauki:

• przystosowanie psychiczne,
  • niezależność,
  • kontrola rotacji poprzecznej,
  • kontrola rotacji strzałkowej,
  • kontrola rotacji wzdłużnej,
  • kontrola rotacji łączonej,
  • wypór,
  • równowaga w bezruchu,
  • ślizg w turbulencjach,
  • proste przemieszczanie się i podstawowy styl pływacki.

Zajęcia opierające się o Hallwick to doskonały sposób na naukę pływania dla wszystkich osób, które do tej pory nie potrafiły przekonać się do tej aktywności lub mimo podejmowanych prób pływanie sprawia im dużą trudność.